(Átnéztünk 6 tudományos cikket, 2 szisztematikus áttekintést & több kiegészítő forrást)
Egyre több üzletember ismeri fel, hogy a jakuzzi jótékony hatásaival még többet hozhatnak ki magukból:
• csökkentik az őket érő (gyakran jelentős mennyiségű) stressz káros hatásait
• javítják vérkeringésüket
• gyorsítják gondolkodásukat, így mentálisan még jobban bírják a munkát
Ám a bemutatóteremben nemcsak őket találjuk. Masszázsmedencét néznek idősebb vállalkozótársaik is (akik esetleg már az üzleti élettől is visszavonultak): ők az egészségük megőrzését és javítását várják az otthoni jakuzzitól. Egyre több ember teszi longevity programjának részévé a heti többszöri pezsgőfürdőzést.
Mit mond a tudomány?
A válaszhoz felhasználtunk:
• 2 angol és 3 magyar cikket
• 3 különböző AI válaszait
• 6 tudományos cikket
• 2 szisztematikus áttekintést (a kutatók a meglévő szakirodalmat tekintik át, értékelik ki és vonnak le tanulságokat)
A VitalSpa masszázsmedencéit olyan emberek választják, akik szeretnek az állítások mögé nézni és tudatos döntést hozni. Ezt mi értéknek tartjuk – és ha Ön is, akkor a cikket Önnek írom.
Mennyire biztonságosak a jakuzzik?
Ezt a kérdést teszi fel a jellemzően megbízható WebMD, és megválaszolja: a várandós nők és szívbetegek inkább kerüljék a melegvizes masszázsmedencéket, illetve mindenkinek figyelnie kell a medence megfelelő fertőtlenítésére. Aki viszont biztonsággal csobbanhat, az remélheti az izom- és ízületi fájdalmainak enyhülését, a vérkeringése javulását és a stressz csökkenését.
A Cleveland Clinic cikkében az integratív orvoslással foglalkozó orvos, Irina Todorov (kutatásokra hivatkozva) az alábbi egészségügyi előnyöket társítja a rendszeres jakuzzihasználathoz:
- csökkentheti a stresszt
- segíthet a depresszió megelőzésében
- enyhítheti az izomfájdalmakat (a serkenő vérkeringés és a víz felhajtóereje együttesen javít az egész napos ülőmunka és sok meeting miatt beálló és sajgó derékizmokon)
- valószínűleg erősítheti a szívet (a meleg víz gyorsítja a szívverést – ez a szív- és érrendszeri betegségekkel küzdőknek kockázatos lehet)
- csökkentheti a vérnyomást (a melegtől kitágulnak az erek)
- javíthat az alvásminőségen
- enyhíthet az ízületi fájdalmakon (a víz felhajtóereje csökkenti azt a terhelést, amit a gravitáció az ízületekre rak)
Magát a jakuzzit is terápiás eszköznek fejlesztették: az olasz-amerikai Jacuzzi testvérpár egyik gyermeke fiatalkori ízületi gyulladásban szenvedett – a fájdalmakon a Hubbard-kád enyhített. Körülményes volt minden nap elmenni a kórházba a kezelésért, ezért a terápiás kád továbbfejlesztésével megszületett az otthoni masszázsmedence. (A jakuzzik történetéről itt írtunk.)
További olvasnivalók a VitalSpa medenceszakértőitől:
- Így javítja egy 2 személyes masszázsmedence a párkapcsolatot és az egészséget
- Fürdőzze magát egészségesebbre! A jakuzzi élettani hatásai
A mesterséges intelligencia véleménye a jakuzzi élettani hatásairól
3 modellnek tettem fel ugyanazt a kérdést. A válaszok olvasása előtt fontos megértenünk, hogy ezek a modellek jelenleg (2025 elején) azt tudják, amit az emberiség tud (vagy legalábbis részben tud). Ezeket a modelleket az interneten elérhető tartalmak jelentős részén (de nem egészén) tanítják be, illetve tudnak böngészni, számításokat végezni, no és tévedni.
A kérdésem:
„A jakuzzizás, masszázsmedencézés egészséges? 3 mondatban válaszolj, és csak azt állítsd, amit biztosan tudsz.”
A ChatGPT 4o modellje ezt generálta:
„Igen, a jakuzzi és masszázsmedence használata bizonyos egészségügyi előnyökkel járhat, például javíthatja a vérkeringést, csökkentheti az izomfeszültséget és enyhítheti az ízületi fájdalmakat. A meleg víz és a hidromasszázs elősegítheti a relaxációt, ami csökkentheti a stresszt és javíthatja az alvásminőséget. Ugyanakkor nem mindenki számára biztonságos, mivel túlmelegedést, szédülést vagy szívproblémákat okozhat, különösen idősek, várandósok és bizonyos betegségekben szenvedők esetében.”
A DeepSeek ezt „mondja”:
„A jakuzzizás és a masszázsmedencézés előnyös lehet az izmok relaxációjához, a keringés serkentéséhez és a stressz csökkentéséhez a meleg víz és a vízsugár-hatás miatt. Magas vérnyomás, szív-érrendszeri betegségek vagy bőrproblémák esetén azonban kockázatos lehet a hőterhelés veszélye. Orvosi konzultáció javasolt krónikus megbetegedéssel élőknek, mielőtt rendszeresen használnák.”
A Microsoft Copilot „szerint”:
„A jakuzzizás és masszázsmedencézés segíthet ellazulni, csökkenteni a stresszt és enyhíteni az izomfájdalmakat. A meleg víz serkenti a vérkeringést, és javíthatja az alvás minőségét is. Ügyelni kell azonban arra, hogy ne maradjon túl sokáig a vízben, mert az dehidratáltsághoz vezethet.”
A forró fürdő hatásai: tudományos cikkek Japánból
Ez a 2005-ös japán kutatás fontos kiindulópontunk: 40 és 69 év közötti nőknél vizsgálták azt, hogy heti 1 alkalomnyi jakuzzi (41,5 °C fokos vízben) milyen élettani hatással bír, és ha bír bármilyennel, az vajon tartós-e.
A vizsgált és a kontrollcsoport is részt vett egészséggel kapcsolatos oktatásokon (pl. táplálkozás) és foglalkozásokon (nyújtás, túrázás, tenisz stb.) – a különbség a 2 csoport között a meleg fürdő volt.
3 és 6 hónapnyi fürdőzést néztek, valamint 1 évvel a kísérlet után visszamérték az esetleges hatásokat. Azt találták, hogy a fürdőzés jótékony hatással volt:
- az A1 hemoglobin szintre (+ nőtt)
- aerob kapacitásra (+)
- energiaszintre (+)
- hátfájdalomra (- enyhült)
- fáradtságra (-)
- depresszióra (-)
A kutatás hátránya az, hogy mindössze 56 főt tudtak vizsgálni.
Ugyanez a kutatócsoport egy másik kutatást is végzett 2008-ban „fehérgalléros” férfiak körében: 22 fős vizsgált és 21 fős kontrollcsoportot néztek, életkoruk 30-tól 57 évig terjedt. A program az átfogó életmód- és egészségoktatás, valamint a forró fürdő hatásait vizsgálta – ez valószínűleg ilyen kis mintára egy túl ambiciózus vállalás volt, mert nem tudtak szignifikáns változást mérni.
A kutatásokat vezető Kamioka más csapattal 2006-ban készített egy 17 tudományos cikket összegző szisztematikus áttekintést a (tág értelemben vett) gyógyfürdő élettani hatásairól. Arra jutottak, hogy kifejezetten a mozgásszervi betegségek (reuma, osteoarthtritis) és derékfájdalmak esetében a fürdőzés csökkenti a fájdalmakat és javítja az életminőséget.
2008-ban 7 db szisztematikus áttekintést vizsgáltak át, és a vizsgált anyagok alapján ki tudják jelenteni, hogy a vízben végzett mozgások a mozgásszervi nyavalyákra már rövid távon pozitívan hatnak (pl. fájdalmakat enyhítenek) – azt viszont az adatok alapján nem állítható, hogy a balneoterápia gyógyítani is képes ezeket. (Ez azt sem jelenti, hogy nem képes.)
A fürdőzés hatása az elmére
Egy 5000 fős mintán végzett japán felmérés úgy találta, hogy a forró fürdők csökkentik a stresszt, javítják a mentális egészséget és elégedettebbé teszik az embereket.
Egy 2022-es (szintén japán) elemzés szignifikáns eredményre jutott: a mindennapi meleg fürdő 35%-kal csökkentheti a depresszió előfordulását (0,65 esélyhányados), a sós forrásvizes fürdő 46%-kal (0,54 esélyhányados).
Egy kompetitív piacon dolgozó embernél az otthoni wellnessközpont nemcsak a nagyobb jólétet jelenti – hanem akár a mentális versenyelőnyt is.
A legizgalmasabb eredmények: erősíti a szívet (bizonyos esetekben annyira, mint az edzés)
Ez a 2015-ös vizsgálat 30 évet ölel fel: a kutatók arra voltak kíváncsiak, hogy a szaunázás van-e bármilyen hatással…
- a hirtelen szívmegállásra
- a halálos koszorúér-betegségre
- a halálos szív- és érrendszeri betegségre
- és a bármely okból bekövetkező halálozásra
2315 középkorú férfit vizsgáltak (Kelet-Finnországból), a legelső adatokat még 1984-ben vették fel, a medián visszakövetési idő 20,7 év. Úgy találták, hogy a rendszeres szaunázás csökkenti a föntebb írt halálos szívbetegségek kialakulásának esélyét – vagyis egészséges és életvédő szokás. A hatásmechanizmust a kutatók nem vizsgálták, így azt nem tudták megmondani, hogy a forróság miért erősíti az ember szívét.
Ez a 2016-os vizsgálat (mely ismeri és hivatkozza a szaunás kutatást) viszont épp arra volt kíváncsi, hogy a hő hogyan védi az ember egészségét. 20 ülő életmódot folytató fiatalból 10 heti 4-5 alkalommal 40,5 °C fokos vízben töltött egy órát 8 héten keresztül (a másik 10 volt a kontroll).
Az eredmények izgalmasak:
- Az endotélfüggő tágulás nőtt (ami az érfunkció javulását jelzi)
- Az artériák rugalmassága nőtt
- Az artériás középnyomás csökkent
- A diasztolés vérnyomás csökkent
- az artéria carotis intima-media vastagság csökkent (ez egészségesebb érfalakra utal)
Ráadásul a javulások is jelentősek voltak, a cikkből idézek (és fordítok):
„A tanulmányban megfigyel érrendszeri funkció- és vérnyomásjavulás mértéke hasonló volt ahhoz, amit fiatal, ülő életmódot folytató és egészséges emberek edzésprogramokkal képesek elérni – és egyes esetekben a javulás még ennél is nagyobb volt.”
Ha ezek az eredmények megállják a helyüket, akkor a forró vizes rendszeres (heti 4-5) hőterápia képes lehet az edzéshez hasonló mértékben javítani a szív- és érrendszer állapotát azoknál az embereknél, akik valamilyen okból nem tudnak edzeni (vagy nem szabad nekik).
Amikor VitalSpa masszázsmedencéket néz, az is jusson eszébe: a rendszeres használatával valószínűleg a szívét erősíti és vérkeringését javítja.
Kérje ki az orvosa véleményét és látogasson el a bemutatótermünkbe
A VitalSpa tájékozott és tudatos embereket vár a bemutatótermébe. Sok energiát teszünk a cikkeinkbe: javaslom, hogy olvassa át a hivatkozott forrásokat és kutakodjon Ön is. Emellett kérje ki orvosa véleményét, majd kérjen rá másodvéleményt.
Amikor készen áll arra, hogy otthonában kialakítson egy házi wellnessközpontot, akkor foglaljon időpontot a budapesti bemutatótermünkbe. (Ha időpontra jön, soron kívül szolgáljuk ki.)